SERBEST BÖLGELER

Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi

İskenderun Körfezi'nde 5 km uzunluğundaki sahil şeridi, tamamlanmış alt yapısı, 4 milyon 500 bin m²’lik alanıyla Türkiye’nin ve dünyanın en büyük serbest bölgelerinden biri olan Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi, ülkemizin kimya, petro-kimya, demir-çelik, enerji santralleri, tersane ve çimento gibi ağır sanayi yatırımlarına yönelik ilk ve tek serbest bölgesidir. Bölgede toplam 1.267 kişi istihdam edilmekte ve 2017 yılı Yumurtalık Serbest Bölgesi toplam ticaret hacmi 814.514.387 TL olarak gerçekleşmiştir.

 

Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde Uygulanan Birim Fiyatlar

  • Açık Alan

Mülkiyeti Hazine’ye ait olan ve mekânsal yönetim planında yer alan, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’nden faaliyet ruhsatı alarak serbest bölge içerisinde üretim ve/veya diğer kollarda faaliyet gösteren Kullanıcılara kiralanan arazilerdir.

  • Üretim

Üretimde kullanılan hammadde ve ara malların alımı, üretilen malların satışı, markalanması, ambalajlanması, etiketlenmesi ve sergilenmesini içeren tüm faaliyetler.

  • Diğer

Üretim konulu faaliyet ruhsatının dışında kalan faaliyetlerdir.

 

Açık stok sahası/alanı bedelleri, kapalı alan kira bedelleri(ofis, depo),elektrik, doğalgaz, telefon ve telekomünikasyon, tartı, ekipman kiralama, temizlik, güvenlik vb. hizmet tarifeleri hakkında detaylı bilgiye http://www.tayseb.com/tr adresinden ulaşabilirsiniz.